plan domu

AKO SA KU TALPA HOUSE STAVAJÚ ÚRADY A BANKY?

Martin Pribila
11. 4. 2023
5 min.

Talpa House je energeticky pasívny dom so zelenou strechou (rozdelenie podľa STN, či ČTN je to energeticky takmer nulový dom). Prípadne rovno energeticky sebestačný. Pre lepšiu predstavu má Talpa House intenzívnu zelenú strechu aj okná zväčša orientované na slnečné svetové strany.

 

Pred časom ( občas sa to udeje aj dnes) požiadavka atypického domu znamenala pre úrady a banky obavu z nepoznaného a preto radšej zamietli.

A prečo vlastne? Chcete predsa úver na domček, chcete rozumne umiestnený dom vo svahu, nechcete zastavovať polia a obmedzovať tak úrodu.

Skúsenosti však hovoria, že sa úradníci zaujímajú a snažia sa hľadať pre vás riešenie.

Talpa House si získavali a stale získavajú priazeň čoraz viac úradníkov.
 

Pohľad úradov na Talpa House


Štát podporuje cez dotácie zelené strechy, zadržiavanie vody, kvalitné zateplenie aj okná. Motivuje nás všetkých k takmer nulovým domom, k obnoviteľným energiám (v Talpa House navrhujeme fotovoltiku). Talpa House spĺňa všetko uvedené v dnes očakávanom komforte. Navyše vám vďaka zelenej streche ušetrí za klimatizáciu v súlade s adaptáciou na zmenu klímy.

Slovensko sa zaviazalo stavať takmer nulové domy od 1.1.2020 (vyžaduje sa od 1.1.2021). Vďaka klimatickej dohode sa zaviazala únia a jej členské štáty k znižovaniu CO2 a adaptácii na zmenu klímy, na čo slúžia okrem nízkej spotreby aj zelené strechy a prírodné materiály.

 

V poslednom období sa začalo výraznejšie riešiť aj čistota vody vo vodných zdrojoch a zadržiavanie vody. Rôzne mestá majú predpísané zadržiavanie vody pri väčších developerských projektoch na povrchu, či pod povrchom. Pri rodinných domoch sa každý úrad pýta, ako zadržiavate vodu na pozemku a to už min od roku 2012. Zelená strecha Talpa House zadržiava až do 40m3 vody na streche. Prírodná čisitčka zadržiava 90% spotrebovanej vody z domácnosti, teda asi 277 L / deň a a kapacita je 3-3,5m3 pri 4-člennej domácnosti.

 

Všetko, čo Talpa House ponúka už od roku 2010 dnes úrady požadujú. U nás hľadajte nenápadnú formu s bývaním vo svahu s nadhľadom pre požiadavky Europskej Únie aj miest a obcí na Slovensku aj v Čechách.

 

Úrad zaujíma, či je stavba bezpečná, používa certifikované materiály, či bude stavať človek s autorizáciou stavbyvedúceho alebo či dozoruje stavbu autorizovaný stavebný dozor. Neoddeliteľnou súčasťou stavebného konania je zisťovanie či má projekt a žiadosť o povolenie všetky právne náležitosti. Cieľom je mať dobré vzťahy so susedmi a zabezpečiť prístup záchranných zložiek aj smetiarov k stavbe.

 

Stavebných povolení máme už plný šanón.

 

Pohľad banky na Talpa House


Doteraz väčšina klientov financovala Talpa House hypotékami.

Banku zaujíma likvidita nehnuteľnosti.Inak povedané hodnota nehnuteľnosti je iná v meste a iná na lazoch a teda výška úveru je závislá na lokalite. Banku tiež zaujíma bonita klienta a či je stavba stavaná z certifikovaných materiálov, teda akú má životnosť je tiež hodnotiacim kritériom. Požiadavku na získané povolenie a kolaudáciu majú banky predpísané zákonom.

 

Záver


Náš klient sa teda nemusí obávať pri rozhodovaní sa medzi klasickým domom a Talpa House z pohľadu schválenia bankami či úradmi. Talpa House spĺňa všetky potrebné normy či certifikáty. A my sme tu pre klienta, pripravení kedykoľvek pomôcť.

Zásady pri jednaní sú:

  • Talpa House je oficiálne rodinný dom v takmer nulovom energetickom štandarde (od 1. 1. 2021 všetky projekty)
  • Talpa House má zelenú strechu
  • na úrade aj v banke sa žiada povolenie a úver na rodinný dom v zmysle platných technických noriem.
     

Túžba či sen mať Talpa House je dnes naozaj prístupná komukoľvek, kto chce bývať ekologicky, zdravo či sebestačne.
 

dom pod zemou

Zdielať článok:

Možno Vás bude zaujímať:

Martin Pribila
3

V porovnaní s 80-tými rokmi sa výroba betónu zvýšila 3-násobne. Každoročne svet vyrobí 30 miliárd ton betónu.

Články
Martin Pribila
4 min.

V dobe, kedy stavebné systémy sú rôznorodé, je ľahké stratiť sa v obsahu pojmov. Niektoré stavby sa vymykajú bežným označeniam, ako napríklad hrubá stavba krtkodomu.

Hrubá stavba:


Bežne sa tým myslia základy, nosné múry, priečky a…

Články