ilustračný obrázok, #TalpaHouse, landscape architecture

5 DôVODOV PREČO POUŽIŤ RECYKLOVANÝ BETÓN

Martin Pribila
26. 7. 2023
3

V porovnaní s 80-tými rokmi sa výroba betónu zvýšila 3-násobne. Každoročne svet vyrobí 30 miliárd ton betónu. Po prepočte sa jedná o 3,75 tony čerstvého betónu na osobu (1,63m3/na osobu). Jednou z hlavných zložiek pri výrobe betónu je štrk a ten sa každoročne musí vyťažiť a to zhruba 37 miliárd m3 štrkového materiálu z hôr či riek. 

Znižovať CO2 stopu je skvelé a veľmi dôležité, ale aj napriek znižovaniu CO2 stopy prvé výskumy dokazujú, že množstvo umelo vytvoreného materiálu, akým je aj betón, prekoná v blízkej budúcnosti množstvo biomasy. Na výrobu umelo vytvorených materiálov je potrebná neustála ťažba biomasy. Dobrou správou je, že v USA betonárska oceľ je zložená už zo 75% z recyklovaného železa a taktiež 90% hliníka je zložený z recyklovaného hliníka. Plasty sa recyklujú z menej ako polovice, ale našťastie podiel recyklátu stúpa. Betón a z betónu predovšetkým cement je tvorcom až 2% CO2 na planéte (90% CO2 betónu pochádza z produkcie cementu), preto je potrebné venovať sa tak ako zlepšeniu výroby cementu tak aj eliminácií ťažby nových štrkov a v neposlednej rade je potrebné venovať pozornosť hromadiacim sa odpadom z keramických zvyškov stavieb, ako sú tehly a betóny.  V Anglicku nahradí recyklovaný betón len 5% čerstvých betónových zmesí. 

 

Dôvod číslo jedna je nepochybne zachovanie prírody. 

Na každú tehlovú stavbu s úžitkovou plochou 100m2 sa použije cca 55m3 betónu, ak nie aj viac, čo predstavuje 126 ton materiálu len pre betóny. Pre lepšiu predstavu je to päť veľkých nákladných áut plných materiálu. Materiál na výrobu betónov vieme nahradiť recyklátom. Čo to znamená? Že Váš dom môže ušetriť prírode ťažbu 126 ton materiálu a zároveň vyčistiť prírodu o 126 ton odpadu. Pri výstavbe Talpa House máme veľmi vysoké nároky na betón, hlavne vodotesnosť, spracovateľnosť a statickú funkciu. Recyklovaný betón dokáže toto všetko splniť, čoho sú dôkazom už naše zrealizované stavby a taktiež verifikovanie v certifikovanom laboratóriu. 

 

Dôvod číslo dva je vyčistenie planéty. 

Ak chceme znížiť množstvo odpadov, začnime u tých najväčších zdrojov čo do objemu a hmotnosti a tým sú aj staré stavby, ktoré je potrebné asanovať. Až 2/3 odpadu zo stavby tvorí keramický odpad ako sú tehly a betón. Plastové slamy sa zmenili za kovové či papierové čo je super pre planétu (až tak nie pre ľudí 😊, keď sa ti v nápoji začne rozpúšťať), no čistenie krajiny vieme výrazne zvýšiť a podporiť, keď začneme čistiť od najväčších odpadov. Slamky a igelitové vrecká putujú po celom svete a vďaka osvete sa začalo s elimináciou výroby a tým s elimináciou odpadov, no betón ostáva pod burinou za dedinou či mestom, avšak to neznamená, že sa odpad zo stavby zlikvidoval a stratil.

Dôvod číslo tri je cirkulácia ekonomiky. 

Prvé testy ukázali, že recyklovať betón je možné až tri krát za sebou. Čo znamená raz vyťažím a 150-200 rokov používam, prípadne aj dlhšie. Tomu vravím cirkulárna ekonomika. Napríklad hliník, nenávidený pri prvovýrobe, sa v druhotnom spracovaní dá použiť štyri krát a minie sa len 5% energie ako pri prvom spracovaní. Životnosť hliníka je medzi 50-150 rokmi. Aj keď hliník tvorí hmotnostne málo odpadu, áno aj ten má zmysel recyklovať napr. aj v podobe plechoviek. 

 

Dôvod číslo štyri je túžba 

po zanechaní Zeme deťom v lepšom stave než sme ju prebrali od rodičov v industriálnej dobe.

 

po zanechaní Zeme deťom v lepšom stave než sme ju prebrali od rodičov v industriálnej dobe.

Dôvod číslo päť je finančný

Takto vysoká miera recyklácie betónov stojí len 0,5% z ceny stavby, čo je najnižší podiel ceny pri použití recyklovaného materiálu na stavbe. Napríklad taká drevovláknitá izolácia, taktiež recyklovaný materiál, namiesto polystyrénu stojí do 1,5% z ceny stavby. 

 

Aj naďalej budeme stavať aj z bežného betónu z nových materiálov. No veríme, že Vás recyklácia oslovila natoľko, že sa zamyslíte nad tým, koľko odpadu viete vyčistiť z krajiny a aký to má pozitívny dopad pre spoločnosť. Keď už vznikla potreba realizovať nový dom / byt na bývanie, vzdelanie či prácu, zamerajme sa na možnosti kde a ako recyklovať. Tapla House recyklovaný betón používa dlhšie a cielene sa zameriava na znižovanie CO2 stopy aj prostredníctvom recyklácie. Pridáte sa aj Vy?

 

Čítajte pokračovanie, kde všade a aké typy recyklovaných betónov je možné použiť. Už čoskoro. 

 

Príklady použitia:

Dva Krtkodomy, resp. po novom Talpa House, zrealizované v roku 2022-2023

Nová škola v Plaveckom Štvrtku a škôlka v Levároch – v povoľovacom procese 2022-2023

Administratívna budova pri Zlíne – v povoľovacom procese 2022-2023

Developerský projekt s desiatkami domov v príprave – štúdii 2022-2023

 

Zdielať článok:

Možno Vás bude zaujímať:

Martin Pribila
3

V porovnaní s 80-tými rokmi sa výroba betónu zvýšila 3-násobne. Každoročne svet vyrobí 30 miliárd ton betónu.

Články
Martin Pribila
4 min.

V dobe, kedy stavebné systémy sú rôznorodé, je ľahké stratiť sa v obsahu pojmov. Niektoré stavby sa vymykajú bežným označeniam, ako napríklad hrubá stavba krtkodomu.

Hrubá stavba:


Bežne sa tým myslia základy, nosné múry, priečky a…

Články